Czym czyścić i dezynfekować blaty ze stali nierdzewnej w restauracji?

Blaty ze stali nierdzewnej są wszechobecne w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych, znane z wytrzymałości i łatwości w utrzymaniu higieny. Aby jednak zapewnić maksymalną czystość i bezpieczeństwo sanitarne, kluczowe jest stosowanie odpowiednich metod oraz specjalistycznych środków czyszczących i dezynfekujących. Jak to robić prawidłowo?

Profesjonalne środki czyszczące do stali nierdzewnej

Podstawą efektywnego czyszczenia blatów ze stali nierdzewnej jest wybór odpowiednich środków czyszczących, które skutecznie usuwają tłuszcz, zabrudzenia oraz mikroorganizmy, nie powodując przy tym uszkodzeń powierzchni. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty przeznaczone do użytku w gastronomii, np. marki Clinex, które są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Produkty takie jak płyny czyszczące, które zawierają substancje czynne zdolne do rozkładania tłuszczów i białek, są szczególnie polecane.

Wybierając preparat, należy również zwrócić uwagę na sposób jego użycia. Dobrze jest stosować środki w formie skoncentrowanej, po rozcieńczeniu tworzące roztwór gotowy do natychmiastowego użycia. Ta metoda nie tylko ułatwia aplikację produktu, ale również jest ekonomicznie efektywna.

Dezynfekcja i utrzymanie higieny na blatach kuchennych

Oprócz codziennego czyszczenia, kluczowe jest również regularne przeprowadzanie dezynfekcji, która eliminuje mikroorganizmy nieusuwalne podczas standardowego sprzątania. Używanie środków dezynfekujących zatwierdzonych do kontaktu z żywnością jest absolutnie niezbędne w przestrzeni gastronomicznej. Produkty te powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, szczególnie jeśli chodzi o czas działania na powierzchni, aby zapewnić maksymalną eliminację bakterii i wirusów.

Oferowany przez nas w Toruniu sprzęt od gastronomii, środki czyszczące do blatów w gastronomii, jak również nowoczesne urządzenia do aplikacji tych produktów, są dostosowane do intensywnego użytkowania w środowisku profesjonalnej kuchni. Dostępność wysokiej jakości sprzętu i odpowiednich środków czyszczących pozwala na utrzymanie niezmiennie wysokiego standardu czystości.

Wróć