Jak dbać o czystość pomieszczeń w dobie pandemii COVID-19?

Czerwiec 11, 2025 - Czas czytania: 4 minut

W dobie pandemii COVID-19 coraz większą uwagę zwracamy na kwestię higieny. Oprócz zachowywania dystansu społecznego i noszenia maseczek w miejscach publicznych zaleca się możliwie jak najczęstsze mycie rąk. W ramach profilaktyki niezbędne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na dezynfekcję pomieszczeń i znajdujących się w nich przedmiotów. Niszczenie bakterii i wirusów poprzez czyszczenie powierzchni jest konieczne nie tylko w obiektach użytku publicznego, w tym m.in. placówkach edukacyjnych, biurach czy zakładach pracy, ale również domach prywatnych. W tym wpisie podpowiemy, jak dbać o czystość pomieszczeń w dobie pandemii COVID-19.

Koronawirus poza organizmem człowieka

Do zakażania koronawirusem dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, a więc bezpośrednio od osoby zakażonej, która kaszle lub kicha. Istnieje jednak ryzyko infekcji w przypadku dotknięcia powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie przeniesienia go na dłoni do błon śluzowych np. ust, oczu lub nosa.

Nie ma jednoznacznych danych na temat tego, jak długo koronawirus jest w stanie przeżyć poza organizmem człowieka. Dostępne źródła podają, że wiele zależy od środowiska, w jakim się znajduje. Okazuje się, że najdłużej utrzymuje się przy życiu w środowisku wilgotnym i chłodnym. Do kilku dni jest w stanie bytować na powierzchniach takich jak karty płatnicze czy elementach ze stali nierdzewnej.

W ramach działań profilaktycznych warto więc dbać nie tylko o higienę osobistą, ale również czystość otoczenia. Dotyczy to przede wszystkim obiektów użytku publicznego, takich jak supermarkety czy centra handlowe, a także biura, zakłady pracy, fabryki, placówki medyczne, placówki opiekuńczo-wychowawcze itd. Równie ważna jest też higiena w obiektach gastronomicznych, jak stołówki, bary czy restauracje. Regularne czyszczenie takich miejsc powinno odbywać się z zastosowaniem odpowiednich metod oraz profesjonalnych środków do dezynfekcji.

Jak dbać o czystość i higienę w pomieszczeniach domowych?

Metody dezynfekcji pomieszczeń domowych zależą przede wszystkim od preferencji domowników. Absolutną podstawą jest regularne wietrzenie wszystkich wnętrz. Warto także skupić się na dezynfekcji najczęściej dotykanych przez nas miejsc w domu, takich jak np. klamki, balustrady, włączniki świateł, uchwyty szafek itd. Z uwagi na częstotliwość ich używania, zwiększa się prawdopodobieństwo powstawania ognisk wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów.

Metod dezynfekcji pomieszczeń domowych jest wiele. Doskonale znane są tzw. tradycyjne sposoby, przecieranie powierzchni denaturatem, octem, kwaskiem cytrynowym, wodą utlenioną. Ich skuteczność w przypadku wirusów jest jednak albo ograniczona, albo niepotwierdzona.

Aby mieć pewność, że zastosowane metody dezynfekcji przyniosą oczekiwane rezultaty, lepiej zastosować preparaty, które są przeznaczone do odkażania powierzchni czy pomieszczeń. W tym przypadku będziemy mieć całkowitą pewność skuteczności, a jednocześnie bezpieczeństwa stosowania.

Dezynfekcja obiektów użytku publicznego

O ile dezynfekcja domów prywatnych zależy wyłącznie od indywidualnej decyzji właścicieli, o tyle obiekty publiczne powinny być dezynfekowane w ramach szczegółowo opracowanej strategii sanitarnej. Dezynfekcja, czyli odkażanie, ma na celu niszczenia bakterii i wirusów na czyszczonych powierzchniach. Jest to proces nieco bardziej zaawansowany od standardowego czyszczenia pomieszczeń i rzeczy codziennego użytku przy pomocy popularnych środków chemicznych. W ramach odkażania konieczne jest zastosowanie profesjonalnych, bezpiecznych dla człowieka, ale skutecznych w walce z mikroorganizmami preparatów o określonych parametrach.

W czasie epidemii koronawirusa szczególną uwagę zwraca się na elementy, z którymi ludzie, np. pracownicy w zakładach pracy lub klienci w obiektach handlowych, stykają się najczęściej, a więc m.in. balustrady, uchwyty, klamki, blaty, przyciski, klawiatura itd. Te powierzchnie muszą być dezynfekowane najczęściej jak tylko to możliwe. Pozostałe powierzchnie powinny być oczyszczane w zależności od rodzaju powierzchni, ilości osób korzystających z danych pomieszczeń i innych czynników uwzględnionych podczas analizy zagrożeń.

Ekipa sprzątająca powinna korzystać z profesjonalnych środków do dezynfekcji, najlepiej certyfikowanych, o działaniu wirusobójczym. Sprzątanie powinno być przeprowadzane zgodnie z instrukcją widniejącą na opakowaniu.