Jak zabezpieczyć ścianę budynku przed graffiti?

Niechlujne malunki i napisy na budynkach, płotach czy ekranach wygłuszających przy drogach wyglądają bardzo nieestetycznie. Jak zabezpieczyć ścianę budynku przed pseudo graffiti? Znajdź odpowiedź, czytając dalej!

Jak chronić budynek przed niechcianymi malunkami?

Niechcianych uszkodzeń uniknąć można, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Na bardzo gładkich powierzchniach, takich jak szkło, metal czy inne tworzywa sztuczne można nakleić bezbarwne folie ochronne tak zwane antygraffiti. Folie te składają się z kilkunastu warstw kleju akrylowego i poliestru, dlatego można powiedzieć, że stanowią niewidzialną warstwę zabezpieczającą przed farbą i innymi celowymi uszkodzeniami. Takie ślady wandalizmu można łatwo zmyć zwykłym płynem do mycia szyb nawet po dłuższym czasie. Gdyby farba jednak uschła do takiego stopnia, że trudno będzie ją zmyć można odkleić folię i zmienić ją na nową. W podobny sposób można zabezpieczyć również drzwi znajdujące się na ścianie budynku. W taki sposób można również zabezpieczyć okna, które znajdują się na ścianie. Dodatkowej ochronie może służyć zewnętrzna roleta z aluminium. Ochroni ona szybę przed uderzeniami, jak również przed malunkami.

Preparaty ochronne

Aby uniknąć konieczności czyszczenia elewacji, powierzchnie, których nie można okleić folią, warto pomalować specjalnym lakierem. Preparaty antygraffiti tworzą błyszczącą lub matową powłokę, która powoduje złą przyczepność farb, pisaków czy kleju do plakatów. Takim lakierem pokryć można zarówno porowate mury, kamień elewacyjny, jak i pancerze rolet, a nawet drzwi czy bramy wykonane z tworzyw sztucznych oraz panele - ekrany wygłuszające przy ulicach. Lakier chroniący przed niechcianymi malunkami aplikuje się zwykłym wałkiem, pędzlem czy też natryskowo. W przypadku wandalizmu takie pseudo graffiti wymywa się za pomocą acetonu lub innych znanych chemicznych środków. Taka pomalowana ściana skutecznie zniechęca do jej zniszczenia, ponieważ farba po prostu nie trzyma się dobrze na takiej powierzchni. Również fakt, że bardzo szybko można zmazać namalowane bazgroły wystarczająco zniechęca jego twórców do pozostawienia swojego śladu na danej ścianie budynku.

Wróć