Sprzątanie dotyczy niemal każdej dziedziny naszego życia. Regularnego sprzątania wymagają nasze domy i mieszkania, biura i powierzchnie handlowe, fabryki, zakłady przemysłowe, garaże i warsztaty itd. W tym celu wykorzystujemy różne środki czystości. Jest ich na rynku wiele, a różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale i składem czy stężeniem składników aktywnych. Pod tym względem możemy dokonać podstawowego podziału chemii na gospodarczą (tzw. domową) i profesjonalną. Kiedy środki czyszczące mogą być określane mianem profesjonalnych?
Co wyróżnia chemię profesjonalną?
W kategorii profesjonalnej chemii do sprzątania znajdują się wszelkiego rodzaju środki chemiczne wykorzystywane w ramach profesjonalnych prac porządkowych. Tak w największym skrócie można opisać preparaty, które są tematem naszego wpisu. W praktyce jednak to konkretne właściwości decydują o tym, że dany produkt zaliczany jest do tej grupy.
Głównymi cechami profesjonalnych środków czyszczących są specjalnie opracowany skład, zapewniający wysoką skuteczność, oraz doskonała ekonomia użytkowania. Bardzo często preparaty tego rodzaju występują w formie koncentratów. Dzięki temu niewielkie (np. litrowe) opakowanie pozwala na przygotowanie kilkudziesięciu litrów roztworu myjącego. To przekłada się na znaczne oszczędności w zakresie usług porządkowych.
Co ciekawe, istotną cechą wyróżniającą chemię profesjonalną są opakowania. W przypadku produktów do zastosowania domowego mamy do czynienia z opakowaniami atrakcyjnymi wizualnie, których głównym celem jest funkcja reklamowa. Tego rodzaju kwestie są zupełnie nieistotne dla produktów profesjonalnych. Tutaj etykieta spełnia przede wszystkim funkcje informacyjne. Wprawdzie na produkcie znajduje się logo i nazwa producenta, jednak najważniejsze są podstawowe informacje na temat danego preparatu. Oprócz tego klient otrzymuje dokładną charakterystykę preparatu, dzięki czemu ma wszystkie dane dotyczące składu, stężenia, dawkowania i przeznaczenia danego środka.
Oferta chemii profesjonalnej jest urozmaicona. Obecnie dostępne są środki czyszczące przeznaczone do stosowania w przypadku konkretnych materiałów, do usuwania określonych zabrudzeń czy w używania w wyznaczonych miejscach. Bardzo często oprócz właściwości czyszczących cechują się także działaniem dezynfekującym, pielęgnacyjnym czy ochronnym.
Czym różni się chemia profesjonalnej od tzw. domowej?
O niektórych różnicach między chemią profesjonalną a “domową” wspomnieliśmy już powyżej, są jednak pewne kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest stężenie składników aktywnych. Mianem chemii gospodarczej określamy środki czyszczące, z których korzystamy w domach. Są one wystarczająco silne do tego, aby poradzić sobie z łagodnymi zabrudzeniami, jakie powstają w warunkach domowych. Zwykle są bardzo proste w użyciu i można ich użyć bezpośrednio po otwarciu. Ich stosowanie nie wymaga szczególnej wiedzy czy umiejętności. W domach nie potrzebujemy zbyt silnych środków czyszczących, nie jest też konieczne intensywne czyszczenie czy częsta dezynfekcja.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku obiektów użytku publicznego. Tutaj konieczne jest użycie preparatów znacznie silniejszych i szybciej działających, czyli chemii profesjonalnej. Wyróżnia się ona wysokim stężeniem. Bardzo często stosowane są mocne koncentraty, które pozwalają usunąć nawet stare, uciążliwe zabrudzenia z różnorodnych powierzchni. Taki koncentrat może być rozcieńczony w różnym stopniu, w zależności od rodzaju i intensywności zabrudzenia. Jednocześnie pociąga to za sobą konieczność dokładnego zapoznania się z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie, gdzie znajdują się informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania produktu. Dużą rolę odgrywa też wiedza i doświadczenie pracownika, który korzysta z chemii profesjonalnej.
Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że chemia gospodarcza zawiera też substancje czynne, które pozwalają na kilkukrotnie szybsze usuwanie zabrudzeń w porównaniu z chemią domową. Dzięki temu proces sprzątania dużych powierzchni, jak np. hale produkcyjne, zajmuje mniej czasu i daje dobre efekty.