Jakie standardy sanitarne powinny być przestrzegane w pomieszczeniach gastronomicznych?

Czerwiec 11, 2025 - Czas czytania: 4 minut

Gastronomia to jedna z dziedzin, która musi spełniać określone standardy sanitarne zgodne z wymogami Sanepidu. Dotyczy to zarówno wyposażenia lokalu, a przede wszystkim pomieszczeń, w których przygotowywane są posiłki, jak również przestrzegania podstawowych zasad czystości i higieny.

Działalność lokalu gastronomicznego w świetle prawa

Zgodnie z zapisami ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz.U. z 2001 r. Nr 63, poz. 634, z późn. zm.), która stanowi podstawę działań Sanepidu, każdy lokal gastronomiczny musi spełniać określone wymogi z zakresu: jakości żywności, jakości wody, wyposażenia zakładu (w tym narzędzi i urządzeń), stanu technicznego budynków i pomieszczeń, osób zajmujących się produkcja i dystrybucją żywności.

Oprócz tego lokale gastronomiczne muszą przestrzegać dwóch podstawowych rozporządzeń Parlamentu Europejskiego:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego,
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych,

Powyższe akty prawne określają wymogi obowiązujące każdy lokal gastronomiczny, który funkcjonuje na naszym rynku.

Wymogi sanitarne w stosunku do pomieszczeń kuchennych

Wymogi Sanepidu określają specyfikę pomieszczeń, w których przygotowywane są posiłki w lokalach gastronomicznych. Każde pomieszczenie, w którym przygotowywane są warzywa, owoce i mięso, musi być wyposażone w czynny zlewozmywak. Konieczne jest wydzielenie drogi przepływu naczyń. W praktyce oznacza to, że droga naczyń czystych, kierowanych od kuchni do klienta, nie powinna krzyżować się z drogą naczyń brudnych, czyli od klienta do zmywarki (wyjątkiem są lokale serwujące posiłki na naczyniach jednorazowych). Obiekty serwujace klientom napoje w szklankach muszą dysponować zmywarką z wyparzarką.

Blaty przeznaczone do przygotowywania potraw muszą być wykonane z materiału łatwego do utrzymania czystości, a podłogi wyłożone łatwo zmywalnymi płytkami. Pomieszczenie powinno mieć stały dostęp do zimnej i ciepłej wody.

Wszystkie produkty, które znajdują się w pomieszczeniu kuchennym, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z wymogami GHP. Każda lodówka wymaga zastosowania sprawnych termostatów.

Wymogi sanitarne w stosunku do innych pomieszczeń w lokalu

Zalecenia sanitarne obejmują też inne pomieszczenia znajdujące się w lokalu, w tym m.in. pomieszczenia gospodarcze. Wymogi dotyczą m.in. szatni dla personelu czy toalet dla personelu, w które powinny być wyposażone zgodnie z wytycznymi Sanepidu (m.in. sprawne oświetlenie, spłuczki, ciepła woda, mydło itd.). We wszystkim pomieszczeniach gospodarczych podłogi muszą być łatwe do utrzymania czystości.

W strefie jadalnej należy umieścić tabliczkę z napisem “Zakaz palenia”, a bezpośrednio nad barem serwującym alkohol powinna znajdować się tabliczka z informacją o zakazie sprzedażu alkoholu osobom przed 18 rokiem życia.

Środki czystości dla gastronomii

Wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne wymagają zastosowania sprawdzonych, a jednocześnie bezpiecznych rozwiązań w zakresie higieny. Dlatego też w naszej ofercie znajdują się profesjonalne środki czystości dla gastronomii.

Zapewniamy chemię specjalistyczną przeznaczoną dla branży gastronomicznej, w tym m.in. preparaty do maszynowego i ręcznego mycia naczyń, dezynfekcji blatów i urządzeń, czyszczenia grilla i pieca, odkamieniania i odtłuszczania, pielęgnacji stali nierdzewnej itd. Oprócz tego dostarczamy niezbędne wyposażenia dla gastronomii, jak np. serwetki papierowe, ręczniki nitrylowe czy zmywaki kuchenne.