Kto odpowiada za porządek we wspólnotach mieszkaniowych?

Czerwiec 11, 2025 - Czas czytania: 4 minut

Każdy z nas lubi przebywać w schludnym i bezpiecznym otoczeniu. Nie zawsze jednak mamy pełną kontrolę nad tym, jak ono wygląda – zwłaszcza jeśli mieszkamy w budynku współdzielonym z innymi ludźmi. Wbrew pozorom bardzo ważnym elementem decydującym o komforcie przy wprowadzaniu się do bloku są jego części wspólne. Kto dba o ich czystość?

Porządek a wspólnota mieszkaniowa

Sprawami związanymi z zarządzaniem budynkiem zajmuje się administracja wspólnoty mieszkaniowej. Pamiętajmy, że członkiem takiej wspólnoty stajemy się automatycznie wraz z nabyciem lokalu w danej nieruchomości. Dzieje się tak z mocy prawa i nie jest w tym przypadku wymagana żadna umowa. Choć każdy mieszkaniec powinien na co dzień dbać o porządek w częściach wspólnych, oczywista wydaje się konieczność regularnego i dokładnego ich sprzątania. Problem pojawia się z wyznaczeniem do tego konkretnej osoby, gdyż za czystość części wspólnych odpowiadają wszyscy właściciele lokali.

Kto powinien sprzątać w bloku?

Wyznaczenie tego zadania wśród mieszkańców może powodować zbędne sąsiedzkie nieporozumienia i poczucie nierówności wpływające na codzienne relacje. Dlatego właśnie najpopularniejszym i najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która będzie regularnie dbała o porządek. Łączy się to z dodatkowymi opłatami, których wysokość prawdopodobnie zostanie równomiernie podzielona względem właścicieli lokali i doliczona do składek na poczet czynszu. Pomaga to mieszkańcom uniknąć możliwych sporów i konieczności pilnowania spełniania obowiązku. Ważne, aby pamiętać o zapewnieniu pracownikom firmy swobodnego dostępu do bieżącej wody, niezbędnej do wykonania ich zadań.

Pojawienie się we wspólnych częściach budynku szkodników i insektów również należy zgłosić do administracji wspólnoty mieszkaniowej, która może zdecydować o dezynsekcji. Przypadki ograniczające się do obrębu konkretnego lokalu są jednak indywidualną odpowiedzialnością jego mieszkańca. Tak samo jest z utrzymaniem czystości wewnątrz mieszkania – dopóki nie ma ono wpływu na sąsiadów, jest to obowiązek i decyzja wyłącznie jego mieszkańców.

Za ład na przylegających do budynku terenach (ogródki, trawniki, chodnik) również odpowiadają mieszkańcy. Należące do wspólnoty obszary są też miejscami publicznymi, a więc konieczność dbania o nie wynika nie tylko z wewnętrznych regulaminów, ale też z gminnych ustaw dotyczących utrzymania porządku i czystości. Oznacza to między innymi, że właściciele zwierząt są zobowiązani do sprzątania po swoich pupilach także w tych miejscach – niestosowanie się do tego standardu może grozić grzywną. Obszary wspólne muszą być bezpieczne również dla przechodniów – zimą na przykład przylegające do posesji chodniki powinny być odśnieżone i zabezpieczone przed oblodzeniem mogącym doprowadzić do wypadku.

Pamiętajmy, że nawet mimo zatrudnienia ekipy sprzątającej, to my – jako codzienni użytkownicy przestrzeni wspólnej, jesteśmy za nią odpowiedzialni.