Jeszcze niedawno myjki wysokociśnieniowe uznawano za skomplikowane urządzenia, nadające się do wykorzystania tylko w obiektach przemysłowych przez specjalistyczne firmy sprzątające. Tymczasem możemy z powodzeniem używać myjek także w naszych domach i na podwórkach, ponieważ ich obsługa jest łatwa, a efekty pracy z nimi mogą pozytywnie nas zaskoczyć. A przy tym zaoszczędzimy czas, wodę oraz środki czyszczące.
Jak działa myjka wysokociśnieniowa? Do pistoletu natryskowego wężem doprowadzana jest woda, która wydostaje się z urządzenia z siłą pozwalającą na szybkie usuwanie zabrudzeń nawet z tych powierzchni, które trudno doczyścić innymi sposobami. Siłę wody można regulować, aby dostosować ją do wykonywanej pracy.
Zastosowanie myjek ciśnieniowych
Słabszym, rozproszonym strumieniem myjemy samochód. Większego ciśnienia użyjemy natomiast, żeby pozbyć się zabrudzeń z posadzki albo z kafelków i fug pomiędzy nimi. Do czego jeszcze przyda się myjka? Wyczyścimy tynkową elewację, ceglany mur, jak również powierzchnie z drewna i paneli. Umyjemy podjazdy pod domem, metalowe ogrodzenie, meble ogrodowe… No i oczywiście – wypucujemy okna. Tutaj przyda się myjka ciśnieniowa z dodatkowym wyposażeniem, takim jak ssawka, spryskiwacz i mikrofibra.
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?
Wszystko zależy od tego, jakie prace chcemy nią wykonywać. Podstawowa sprawa: kupujemy myjkę do firmy sprzątającej fabryki czy do domu? W tym drugim przypadku zastanówmy się także, czy zamierzamy czyścić nią płot i samochód, czy wystarczy nam mniejsze i bardziej poręczne urządzenie do umycia okien i kafelków.
Kupując myjkę wysokociśnieniową sprawdźmy, czy posiada ona dodatkowe wyposażenie (kilka dysz, dozownik środków czyszczących, różne końcówki). Ewentualnie – czy nowe akcesoria będziemy mogli dokupić później, gdy znajdziemy dla myjki nowe zadania. Bierzmy też pod uwagę przewidywany czas pracy. Do domu nie potrzebujemy najdroższego, profesjonalnego urządzenia. Wystarczy nam takie, którego jednorazowo używa się przez kilka, kilkanaście minut. Pamiętajmy tylko później o przestrzeganiu zasad eksploatacji myjki, aby zadbać o jej żywotność.