Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien na wysokości

Czerwiec 11, 2025 - Czas czytania: 4 minut

Wśród prac porządkowych realizowanych przez naszą firmę są i takie, które wymagają specjalnego przygotowania ze względu na występowanie potencjalnych zagrożeń. Do tego rodzaju usług zaliczamy mycie okien na wysokościach, gdyż w tym przypadku istnieje ryzyko upadku z wysokości. Podczas wykonywania tego rodzaju czynności konieczne jest przestrzeganie niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

Kiedy mamy do czynienia z myciem okien na wysokości?

Zgodnie z przepisami prace wykonywane na wysokości powyżej 1 metra obarczone są ryzykiem upadku z wysokości. W przypadku mycia okien dotyczy to sytuacji, w których pracownik wykorzystuje drabinkę lub pomost o wysokości przekraczającej 1 metr. Jednak nie jest to jedyny przypadek, gdy mówimy o pracy na wysokości, ponieważ kiedy pracownik podczas mycia okien wychyla się poza ościeżnicę, wysokość liczymy od podłoża na zewnątrz budynku. W tym przypadku też obowiązuje zasada 1 metra.

Nie traktujemy mycia okien jako pracy na wysokościach w sytuacji, gdy czynności wykonywane są przy zamkniętym skrzydle, z powierzchni podłogi lub przy wykorzystaniu drabinki albo pomostu o wysokości do 1 metra nad powierzchnią podłogi. Podobnie traktowane jest mycie okien z powierzchni podłogi bez wychylania się poza ościeżnicę.

Mycie okien na wysokości — szczególne wymagania

Prace na wysokościach zaliczane są do niebezpiecznych — nawet jeśli wiążą się z myciem okien. Należy więc wcześniej wziąć pod uwagę zagrożenia, na jakie może być narażony pracownik sprzątający. Po przeprowadzonej analizie faktycznej sytuacji i dokonaniu oceny zagrożeń dobierana jest metoda pracy i forma zabezpieczenia pracownika.

Trzeba też pamiętać, że każdy rodzaj prac na wysokościach, w tym mycie okien, może być wykonywany tylko przez osoby spełniające określone wymagania zdrowotne, a więc posiadające aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Oprócz tego pracownik musi przejść szkolenie w zakresie BPH. Wymagane jest też zapewnienie bezpośredniego nadzoru nad realizowanymi czynnościami. Pracownik musi mieć też zapewnione odpowiednie zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości — adekwatne do okoliczności panujących na miejscu realizacji usług. Może to być np. sprzęt chroniący, np. szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa, hełm ochronny itp.

Istotna jest też prawidłowa organizacja pracy. Przede wszystkim należy zabiegać o to, aby pracownik wykonywał pracę na drabinie lub innym podwyższeniu nie wyższym niż 2 metry nad poziomem podłogi. Podczas realizacji prac na urządzeniu jak np. podnośnik koszowy pracownik nie powinien wychylać się poza poręcz balustrady czy obrys platformy, na której stoi.

Mycie okien na wysokości — zadanie dla profesjonalistów

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia przy myciu okien na wysokości, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Świadczymy usługi z zakresu mycia szyb, realizując prace na zlecenie klientów indywidualnych oraz firm znajdujących się w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim. Używamy fachowego sprzętu, który zapewnia najwyższą jakość czyszczenia. Dysponujemy kijami teleskopowymi, drabinami, podnośnikami, a nawet korzystamy z pomocy grup wspinaczkowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie podjąć się każdego wyzwania, a prace na wysokościach wykonujemy sprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Zapewniamy usługi mycia okien, a także witryn sklepowych, elewacji szklanych, dachów, nietypowych przeszkleń znajdujących się na wysokościach itp. Od ich wysokości zależy metoda i sprzęt, jaki wykorzystujemy podczas realizacji usług.