Zasady mycia i dezynfekcji w placówkach szpitalnych

Placówki szpitalne to miejsca, które nie mogą obyć się bez takich działań jak mycie czy dezynfekcja. Aktywności te mają na celu zachować odpowiedni poziom higieny, który jest niezbędny do przeprowadzania zabiegów medycznych. Każdy pacjent musi mieć pewność, iż zostanie obsłużony w środowisku zachowującym najwyższe standardy.

Żeby w szpitalu mógł panować odpowiedni poziom czystości, trzeba przestrzegać konkretnych zasad. Tyczą się one zarówno pracowników placówek, jak i powierzchni czy narzędzi wykorzystywanych podczas przeprowadzania zabiegów. Jeśli chodzi o osoby zatrudnione w szpitalu, to jedną z najważniejszych czynności jest regularna dezynfekcja rąk. Powinna ona następować między innymi przed bezpośrednim kontaktem z pacjentem oraz po takiej styczności. Musi także poprzedzać korzystanie z określonych narzędzi. Jest to podstawa, która zdecydowanie zwiększa poziom higieny panującej w placówce szpitalnej.

Powierzchnie i narzędzia

W placówce medycznej dezynfekowane muszą być też różnego rodzaju powierzchnie. I to nie tylko te, na których kładzie się narzędzia lub wykonuje się zabiegi, choć to właśnie im należy się największa troska. Dobrze jest dezynfekować również takie elementy jak klamki, drzwi czy poręcze na schodach. W szpitalu zarazki czy czynniki chorobotwórcze mogą się bowiem czaić wszędzie. A dzięki dezynfekcji zarówno pacjenci, jak i goście mogą czuć się bezpiecznie wewnątrz placówki.

Oczywiście dezynfekcja nie może ominąć również wszelkiego typu narzędzi wykorzystywanych do przeprowadzania zabiegów i operacji. Każdorazowo przed podjęciem określonego działania muszą one zostać potraktowane specjalnym środkiem. Zaś żeby całkowicie zlikwidować szkodliwe drobnoustroje z pomieszczeń szpitalnych, włącza się w nich co jakiś czas specjalne lampy bakteriobójcze. Dzięki nim dane wnętrze może zostać przygotowane na kolejny dzień funkcjonowania. Jak widać, dezynfekcja w placówkach szpitalnych to kompleksowe działanie obejmujące wiele różnych aspektów.

Wróć