Zasady pielęgnacji mebli tapicerowanych

Aby meble tapicerowane zachowały nienaganny wygląd, to trzeba o nie odpowiednio dbać. Zasadniczo na powierzchni tapicerki gromadzi się kurz i pył, a rozlane substancje pozostają na materiale pod postacią szpecących plam. Na co dzień tapicerkę warto przecierać za pomocą wilgotnej ściereczki oraz odkurzać z użyciem odkurzacza z odpowiednią nasadką. Tapicerkę welurową i szenilową najlepiej czyścić miękką szczotką, dzięki czemu zachowamy właściwą strukturę materiału. Plamy i silne zabrudzenia należy usuwać specjalnymi detergentami zalecanymi przez producentów, a zdejmowane pokrowce można prać w pralce.

Tapicerkę przynajmniej raz do roku warto wyprać. Czyszczenie tapicerek polega na rozpyleniu na powierzchni tkaniny specjalnego środka, a następnie odessaniu z użyciem profesjonalnego odkurzacza piorącego. W ten sposób zgromadzony brud i osad w strukturze materiału zostaje rozpuszczony i usunięty. Czyszczenie mebli tapicerowanych warto zlecać każdego roku, co pozwoli na dłużej zachować materiał w nienagannym stanie.

Zalety regularnego prania tapicerek

Czyszczenie tapicerek metodą ekstrakcyjną pozwala usunąć zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni materiału, ale także brud znajdujący się pomiędzy włóknami. Ponieważ ekstraktor wysysa praktycznie całą wilgoć, to czas do całkowitego wyschnięcia jest skrócony do minimum. Dzięki czyszczeniu ekstrakcyjnemu można skutecznie pozbyć się przykrych zapachów i zaschniętych plam, których nie sposób usunąć domowymi sposobami. Co więcej, po praniu nie pozostają osady ze środków chemicznych ani miejscowe przebarwienia, co jest typowe dla czyszczenia tapicerek domowymi sposobami. Pranie ekstrakcyjne to skuteczny sposób na przywrócenie tkaninie koloru i struktury, dzięki czemu mebel wygląda praktycznie jak nowy.

Wróć